A Nagy Háború emlékezete Vásárhelyen

Háromnapos programsorozattal zárja kegyeleti megemlékezéseit Hódmezővásárhelyen az „Ezer nemzetség” baráti közösség. Szeptember 14-én, pénteken 14 órai kezdettel hadtörténeti konferenciát rendeznek a Bethlen Gábor Református Gimnázium olvasótermében, majd este hat órától a Református Ótemplomban nyílik kiállítás a társaság négyéves emléktúráinak képeiből, melyet a helyőrségi zenekar nyilvános koncertje követ.

A hetvenes évek óta működő Ezer Nemzetség baráti közösség tagjai 2014 tavaszán határozták el, hogy a Nagy Háború centenáriumi éveiben Galíciától, Olaszországon át egészen Erdélyig felkeresik azokat a harctereket és emlékhelyeket, ahol őseik küzdöttek. A négyéves emléktúra zárásaként Hódmezővásárhelyen tartja a hétvégén kegyeletei emlékező sorozatát az egyesület. Pénteken délután a gimnázium olvasótermében Bán Csaba ótemplomi lelkész áhítatával veszi kezdetét a konferencia, melyen többek között Szakály Sándor professzor, a Károli Gáspár Református Egyetem tanára, a VERITAS Történetkutató Intézet főigazgatója is előad. Az első világháború magyar és helyi vonatkozásait bemutató referátumokat követően az Ótemplomban folytatódnak a programok: a tablókiállítás megnyitóját után, este fél héttől a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekar fúvósai adnak ingyenes emlékkoncertet a vásárhelyi közönségnek.

Az emlékezők szombaton felkeresik Vásárhely egykori közigazgatási területén fekvő, felújított világháborús emlékműveket és emléktáblákat; vasárnap délelőtt fél tíz órakor a hősök emlékének ajánlott istentiszteleten vesznek részt a Református Ótemplomban, amelyen Incze Zsolt a sepsiszentgyörgy-szemerjai református egyházközség lelkésze, a Sepsi Egyházmegye esperese hirdet igét.

A NAGY HÁBORÚ EMLÉKEZETE

Hódmezővásárhely, 2018. szeptember 14-16.

Szervezők

  • Hódmezővásárhely-Ótemplomi Református Egyházközség
  • Bethlen Gábor Református Gimnázium
  • „Ezer Nemzetség” (baráti közösség)

HADTÖRTÉNETI KONFERENCIA

Időpont: 2018. szeptember 14-én 14:00 – 17:45

Helyszín: Bethlen Gábor Református Gimnázium, diákkönyvtár (Szőnyi utca 2.)

Levezető elnök: dr. Kószó Péter

Köszöntő áhítat (10’)

  • Bán Csaba (Hódmezővásárhely-Ótemplomi Református Egyházközség)

Bevezetés: Emlékezet és lelki egészség (20’)

  • Grezsa Ferenc (Károli Gáspár Református Egyetem)

Előadások:

A magyarság a Nagy Háborúban (60’)

  • dr. Szakály Sándor (Károli Gáspár Református Egyetem)

Szünet (Az iskola Nagy Háború-s halottai emléktáblájának megkoszorúzása)

Közelharc a Nagy Háborúban (45’)

  • Hidán Csaba (Károli Gáspár Református Egyetem)

Szegedi 5-ösök és 46-osok a Nagy Háborúban (30’)

  • Hrubos Takács Róbert (Nagy Háború Blog)

Közelképek – vásárhelyi honvédek a fronton (30’)

  • Hegyi Endre (fényképész mester, Hódmezővásárhely)

100 ÉV UTÁN

Kiállítás a Nagy Háború Centenáriuma – Kegyeleti Túrasorozat (2014 – 2018) fényképeiből.

Időpont: 2018. szeptember 14-én 18:00 óra

Helyszín: Református Ótemplom (Kossuth tér)

Megnyitja: dr. Grezsa István (Nemzetpolitikai Államtitkárság)

AKIK MINDENT ÁLDOZTAK – EMLÉKKONCERT

A Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekar fúvósötösének koncertje.

Időpont: 2018. szeptember 14-én 18:30 – 19:30 között

Helyszín: Református Ótemplom

ISTENTISZTELET

Az istentisztelet végén, illetve keretében hálaadó áhítat a kegyeleti túrasorozat zárása alkalmából, illetve virág elhelyezése a templomban lévő Nagy Háború-s emléktáblákra.

Időpont: 2018. szeptember 16. 09:30 – 10:30

Helyszín: Református Ótemplom (Kossuth tér)